Korela chocholatá

Korela chocholatá (Nymphicus hollandicus) je velmi oblíbený papoušek, který je pro svoji nenáročnost vhodný jak do chovu, tak i jako mazlíček. Je považován za nejmenšího z kakaduů. Druh je monotypický, takže se na žádné poddruhy nedělí. Dorůstá se kolem 30-33 cm a váží kolem 80-100 gramů.

V přírodě obývá v podstatě celou Austrálii. Žije v polosuchých oblastech, v lesích a křovinatých místech. Můžeme ji vidět také na zemědělských půdách, kde se občas živí úrodou. Krmí se různými semeny a oblíbenou potravou jsou semena akácií.

V zajetí krmíme korely směsí zrnin pro australské papoušky. Taková směs by měla obsahovat například různé druhy prosa, lesknici, kardi, niger, oves, lněné semínko, paddy rýži, čirok, může obsahovat i menší množství semence a menší množství slunečnice, zvlášť pokud korely chováme korely venku a potřebují energie více. Semena můžeme obohatit i menším množstvím různých divokých travních semen, ať už z různých komerčních směsí nebo semena trav, které lze natrhat v přírodě. Dále je vhodné doplnit krmnou dávku o granule. Doporučené granule pro korely jsou uvedeny níže i s podrobným popisem. Směs zrní a granule lze různě kombinovat dle uvážení chovatele. V chovné sezóně je dobré přidat ke směsi zrnin a ke granulím i vaječnou míchanici a naklíčená semena. Tento základ pravidelně doplňujeme o zelené krmivo jako pampelišky, ptačinec žabinec, špenát, salát a další. Potravu můžeme doplnit o různé květy, větve s pupeny, bobule nebo zeleninu.

Denní krmná dávka by měla tvořit cca 10 g suchého krmiva (směs zrní + granule) a k tomu přidat již výše uvedené doplňky jako je zelené krmivo.

UPOZORNĚNÍ: Uvedená váha denní krmné dávky je pouze orientační. Přesná denní krmná dávka závisí také na tom, kolik podáváte směsi zrnin, naklíčeného krmení, zeleného, bobulí, květů a jiného krmení, jestli jsou papoušci v toku, ve voliérách, zda mají mláďata nebo zda jsou mazlíčci chovaní v bytě/domě, zda mají nějaký handicap apod. Proto jsou naše váhy jen orientační, aby se měl chovatel od čeho odrazit, ale každý si musí denní krmnou dávku sám dotvořit tak, aby vyhovovala konkrétnímu chovanému papouškovi. Neexistuje jediný správný doporučený návod, aby vyhovoval každému jedinci daného druhu.

V našem sortimentu najdete krmivo pro mláďata i pro dospělé ptáky. Všechna krmiva jsou vyvinuta dle stěrů z volat divokých ptáků a krmících rodičů sedících na mláďatech. Naše krmiva i doplňky jsou testovány v soukromých chovech, chovatelských centrech i zoologických zahradách.

PODROBNÝ POPIS PRODUKTŮ NALEZNETE PO JEJICH ROZKLIKNUTÍ

Granule – klidová fáze:

Po úspěšném vylíhnutí mláděte je potřeba správně nastartovat trávící systém a celý organismus. Pro nejmenší zde máme voletí mléko (Psittacine Crop Milk), kterým se krmí mláďata korel od vylíhnutí po prvních 7 dní života. První dny jsou rozhodující. Proto je voletí mléko „nadupané“ živinami, aby mělo mládě z čeho růst. Obsahuje 44 % proteinu a 40 % tuku. Prodává se v 500 g balení.

Pro zdraví papouška a zdravé silné odchovy jsou podmínky chovu a krmení velmi důležité. Proto začněme od vajíčka. Pro chovatele, kteří líhnou své papoušky z nějakého důvodu v líhni, jsme vytvořili unikátní líheň, která vám usnadní úspěšné vylíhnutí mláďat. Je vyrobena z antistatického materiálu a nerezi, má naprogramovatelný otáčecí systém a jednou z jejích výhod je naprogramovatelný přirozený chladící systém.

Ruční dokrmovací směs:

Korely se vyvíjí velmi rychle, a proto je jejich dokrmování rozděleno oproti větším papouškům jen na dvě fáze. Po voletím mléku nastupuje na řadu dokrmovací směs pro střední semenožravé papoušky (Mini Hand Feeding), kterou se krmí malá korelka od 8. dne až po úplný odstav. Obsahuje 21,5 % proteinu a 10 % tuku. Prodává se v 350 g, 1 kg nebo 5 kg balení.

Tato krmiva nabízíme také ve výhodném Mini setu, který obsahuje balení 500 g voletího mléka a 5 kg druhé dokrmovací fáze pro střední semenožravé papoušky.

Stimulace na odchovnou sezónu:

Ve věku cca 5-6 měsíců můžeme začít s krmením granulemi pro dospělé papoušky Mini. Pro plynulý přechod z granulí Microspheres 20/10 na Mini je možné kombinovat tyto granule v poměru 50:50. Tyto granule jsou vhodné pro dospělé korely mimo chovnou sezónu a pro mazlíčky. Obsahují 15,1 % proteinu a 7,5 % tuku. Prodává se v 450 g, 3 kg a 12 kg balení.

Pro ptáky v chovné sezóně pak máme granule Microspheres 20/10. Doporučujeme jimi krmit zhruba dva týdny až měsíc před očekávanou snáškou. Ptáci si doplní potřebné nutrienty před chovnou sezónou, zároveň je povzbudí k toku, a přitom granule splňují nutriční požadavky pro správný vývoj již vylíhlých mláďat. Obsahují 20 % proteinu a 10 % tuku. Prodává se v 800 g a 3 kg balení.

Pro podporu ptáků v toku a pro doplnění potřebných bílkovin v době odchovu lze přidat také vaječnou míchanici Eggfood. Mimo jiné je vyrobena z celého sušeného vejce. Vaječná míchanice se podává před snáškou a po vyklubání mláďat. Obsahuje 22 % proteinů a 15 % tuku. Prodává se v 1 a 5 kg balení.

Naše produkty ale dokrmovací směsí a granulemi nekončí! Nabízíme i sortiment s různými doplňky.

Pokud nakličujete svým korelkám semena, je vhodné používat Psittacus Sprouting Helper, který usnadňuje proces klíčivosti, minimalizuje riziko růstu hub anebo bakterií. Doporučujeme přidávat Sprouting Helper i do pitné vody, jelikož zabraňuje množení patogenů, a tím zpomaluje zkažení pitné vody, zvlášť v teplých letních dnech. Prodává se v 250 ml balení.

Korely potřebují pro hladký průběh snášky dostatečné množství vápníku. V naší nabídce máme rovnou několik možností, jak korelkám v tomto ohledu přilepšit. První variantou je samotný vápníkový doplněk Wildiets Calcium Soluble, který je vhodný zejména pro ptáky, kteří jsou krmeni pouze směsí zrnin. Ten se používá k rychlému a okamžitému doplnění vápníku v těle papouška. Je vhodné přidávat tento doplněk stravy především při akutních problémech a před snáškou. Vhodné pro použití u ptáků trpící chronickou snáškou nebo zadrženým vejcem. Prodává se ve 100 g a 700 g balení.

K pravidelnému doplňování vápníku a jiných minerálů pak slouží Grit pro papoušky – jemnější. Ten také napomáhá mechanickému rozmělnění potravy v trávícím ústrojí především u papoušků živících se semeny, čímž usnadňuje trávení. Prodává se v 1 kg a 2 kg balení.

Pokud vaše korely krmíte pouze semeny, je vhodné jim doplnit krmnou dávku o různé vitamíny a minerály. K tomu je určen náš vitaminový doplněk stravy Psittacus Vitamin-mineral supplement. Prodává se ve 100 g a 700 g balení.

Psittacus General Recovery 1 kg

Bohužel se někdy stane, že je papoušek nemocný. Někteří ptáci přestanou kvůli nemoci přijímat potravu a hubnou, což může být velký problém s fatálními následky. Proto jsme vyvinuli formuli i pro tyto případy. Psittacus General Recovery je směs určená k dokrmování dospělých ptáků, kteří z různých důvodů nemohou sami přijímat potravu. Funguje jako podpůrná strava pro nemocné a zraněné ptáky v procesu regenerace či v kritické a letargické fázi. Lze ho použít jako komplexní krmivo. Prodává se ve 100 g nebo 1 kg balení.

Naši partneři

🤝

Seznam našich partnerů najdete ZDE

Nově v prodeji
v kamenných prodejnách

Petcenter.cz

Seznam prodejen najdete ZDE