PSITTACUS je exkluzivní krmivo určené pro chov a odchov všech zástupců z čeledi Psittacidae (papouškovití). Při vývoji těchto formulí se speciálně dbalo na správné složení pro určité skupiny/rody papoušků. Největším problémem je, že na trhu jsou k dostání jen univerzální granule pro velké i malé papoušky či „ovocné“ granulky a není kladen důraz na fyziologické potřeby daných skupin papoušků s ohledem na roční období a reprodukční cyklus. Rody či čeledě papoušků žijící v různém habitatu, mají jiné výživové nároky na konzumovanou potravu, kterou se v přírodě živí. Každý druh má svá specifika a je zcela neadekvátní svá zvířata krmit stejným univerzálním krmivem. Ze sesbíraných poznatků jsme sestavili extrudované granule, aby nutričně odpovídaly požadavkům ptáků z volné přírody, a to je hlavní aspekt našeho úspěchu.

Tyto granule obsahují vše, co daný druh, rod či skupina papoušků v přírodě požírá. A to semena, ořechy, ovoce, zeleninu nebo bohatší bílkovinnou složku v době rozmnožování. Všechny granule obsahují přírodní antioxidanty z extraktu rostlin (zejména z juky, askamitníku, rozmarýnu). Kromě toho byly přidány květy ibišku nebo výtažky z „mořské pěny“, která je mnohonásobně bohatší na potřebné prvky než sepiová kost, kterou mnoho chovatelů podává svým papouškům. Granule rovněž obsahují provitamíny, které jsou prekurzor vitamínů a podle potřeby organismu jsou kdykoliv přeměňovány na aktivní formu vitamínu. Tudíž ptáci vyloučí provitamíny z těla ven při jejich velké koncentraci a nemůže tedy docházet k hypervitaminóze či naopak hypovitaminóze. Prebiotika jsou v granulích obsažena v podobě inulinu. Z ovoce jsme ze 70-80 % použili hlavně čerstvou či sušenou papáju zejména z důvodu přítomnosti jejího velice důležitého enzymu papainu, který má blahodárné uklidňující účinky na žaludek a napomáhá trávení proteinů.

Jedná se o komplexní krmivo, které může představovat 100 % krmné dávky, ale doporučujeme, aby představovala dlouhodobě 80-90 % a zbytek krmné dávky byl obohacen o zeleninu a ovoce. Při krmení našimi produkty již nemusíte dodávat žádné vitaminové či minerální doplňky, pouze by ptáci měli mít k dispozici grit.

Naše krmiva jsou vyráběna z BIO produktů, bez konzervantů a bez GMO (geneticky modifikovaných organismů). Na našem e-shopu nabízíme různé typy granulí pro papoušky pro klidové období, které najdete pod označením „Maintenance“. Tyto klidové granule našly své opodstatnění mimo jiné i v chovu mazlíčků. Mazlíčci jsou chovaní většinou v pokojových klecích, které nejsou příliš velké a nemají takový výdej energie jako ptáci ve voliérách sedící na hnízdě s mláďaty. Proto pro mazlíčky, kteří neodchovávají žádná mláďata, doporučujeme především granule „Maintenance“. Pro chovnou nabízíme granule s označením „Breeding“. Tyto granule jsou „našlapanější“ než granule Maintenance, protože při odchovu je třeba dbát na zvýšený příjem nutrientů, které napomáhají správnému nastartování chovné sezóny a správnému vývoji mláďat. Pro odstav mláďat u rodičů i při ručním dokrmování pak doporučujeme granule Omega.

Mezi další odvětví, kterému se naše firma věnuje v rámci značky PSITTACUS, jsou dokrmovací směsi rozdělené dle složení rovněž pro určitý rod či stejné skupiny papoušků. Krmivo je vyrobeno na základě dlouhodobých výtěrů volat krmících párů a mláďat. Z našich poznatků jsme zjistili, že složení mateřské kaše se po dobu vývoje mláďat od vyklubání až po opuštění hnízdní budky zcela významně mění. Proto byly k této skutečnosti adekvátně sestaveny různé formule pro určité období ontogenetického vývoje ptáčat. Do každé dokrmovací formule byla přidána prebiotika pro správné fungování gastrointestinálního traktu. Z hlediska vývoje můžeme krmivo mláďat rozdělit na 3 fáze:

1. fáze – Crop milk – voletí mléko

Crop Milk je dokrmovací směs určená pro kritické období od vyklubání mláděte do maximálně 7-10. dne života (počet dnů závisí na druhu papouška – v případě menších druhů jde o 7 dní, deset dní platí obvykle pro papoušky s pomalejším vývojem jako jsou větší arové). Tato startovací směs je označena jako Crop Milk. V našich produktech lze vybrat Crop Milk pro zrnožravé papoušky s názvem Psittacine Crop Milk nebo pro plodožravé papoušky Frugivorous Psittacine Crop Milk. Jedná se o směs, která napomáhá zejména správnému strávení žloutkového váčku, nastartování metabolismu a zažívacího traktu. Do našich dokrmovacích směsí jsou dodávána prebotika, všechny potřebné vyvážené nutrienty pro správný rychlý růst včetně prekurzorů vitamínů a správný poměr stopových a minerálních prvků. V tomto období je mládě nejnáchylnější ke všem možným patologickým či morfologickým změnám. Správně „nastartované“ mládě je ten správný předpoklad k úspěšnému odchovu. Formuli Crop Milk doporučujeme míchat v prvních dnech života s Ringerovým roztokem (zajišťuje rychlou rovnováhu iontu chloridu, draslíku, vápníku a hořčíku).

2. fáze – Neonatal hand feeding formula – neonatální formule

Neonatal Hand Feeding je krmivo určené pro období vývoje od 7. dne po začátek opeření mláděte (do 21.-28. dne, záleží dle druhu papoušků). K dispozici máme neonatální formule pro plodožravé s názvem Frugivorous Neonatal Hand Feeding nebo pro semenožravé papoušky Neonatal Hand Feeding. Tato před přípravná fáze na vývoj peří zahrnuje i další důležitý mezník, a tím je otevření očí. V tomto období potřebuje mládě mnohem více energie než předtím. Z pernic začínají být více viditelné epidermální papily (hrbolky), ze kterých se později vyvine peří.

3. fáze – Hand feeding formula – finální dokrmovací formule

Názvy dokrmovacích směsí pro finální fázi vývoje mláděte se liší dle druhů, rodů nebo skupin papoušků, pro které jsou určené. Všechny druhy těchto formulí najdete na našem e-shopu. Konečná dokrmovací fáze se používá od prvního náznaku vzniku peří (zejména letek) do úplného šatu juvenilního jedince. V tomto období mládě potřebuje nejvíce energie kvůli vývoji peří, posílení končetin kvůli změně těžiště a držení pozice těla více v předklonu. Poté dle věku přecházíme na granule PSITTACUS doplněné o ovoce, zeleninu a ořechy. Nároky na složení krmení jsou specifické pro určitý druh, rod nebo skupinu papoušků, a proto byly vytvořeny tyto speciální dokončovací dokrmovací směsi.

Naše formule pro ruční odchov jsou unikátní vysokými nutričními hodnotami, neméně tak složením. Obsahují olejnatá semena, olejnaté plody, hlízy, kořínky, z ovoce je nejčastěji zastoupená papája (je cenná díky svému enzymu papainu, který napomáhá trávení a štěpení proteinů), dále extrakty z askamitníku, rozmarýnu, juky a mnoho dalšího. Naše dokrmovací směsi jsou šité na míru dle druhů papoušků. Nemusíte být výživářský expert, abyste poznali, že naše krmiva právem vynikají. Již krmení pro první fázi vývoje Psittacine Crop Milk pro granivorní papoušky vykazuje více než nadstandartní nutriční hodnoty, a to hrubý protein 44,0 %, hrubý tuk 40,0 % a pro frugivorní papoušky Frugivorous Psittacine Crop Milk obsahující hrubý protein 39,0 %, a hrubý tuk 29,5 %. Mnoho ostatních výrobců nabízí univerzální dokrmovací směsi pro celý neonatální vývoj s hodnotami proteinu mezi 16-22 %. Mimo jiné výrobky s označením „high energy“ u jiných značek mají symbolizovat vyšší obsah tuku, a přitom obsahují hodnoty mezi 14-16 % tuku. Naše finální dokrmovací formule High Energy PLUS Hand Feeding obsahuje 25 % tuku. Doporučujeme všem zákazníkům, aby si srovnali naše nutriční hodnoty a složení s produkty, které rutinně používáte a dle vašeho uvážení zhodnotili veškerá pro a proti.

Není nic těžšího než vytvořit adekvátní směs pro plnohodnotný ruční odchov mláděte. Odchovat mládě jde na několika již komerčně dostupných směsích. Ovšem v jaké kvalitě daného jednice? Proto bychom slovo „plnohodnotně“ podtrhli dvakrát. Firma Psittacus Catalonia začala právě s dokrmovacími směsmi, kdy za majitelem této firmy Xavierem Viaderem chodili jeho známí (chovatelé papoušků) a prosili ho, aby jim odsypal trochu jeho krmení, se kterým dokrmoval své opeřence. Proto jsou všechny tyto směsi vypiplány od píky. Tato kvalita a um se přenesly i do výroby extrudovaných granulí.

Povolte prosím marketing cookies pro sledování tohoto videa.

Naši partneři

🤝

Seznam našich partnerů najdete ZDE

Nově v prodeji
v kamenných prodejnách

Petcenter.cz

Seznam prodejen najdete ZDE