Žako – papoušek šedý

Papoušek šedý neboli žako je jeden z nejznámějších afrických papoušků. Po jeho latinském názvu je pojmenováno naše krmivo – Psittacus. Dříve se dělil na dva poddruhy, které jsou dnes rozděleny na dva samostatné druhy, a to žako kongo (Psittacus erithacus) a žako liberijský (Psittacus timneh). Je oblíben mezi chovateli i mezi mazlíčkáři díky jeho schopnosti naučit se velmi dobře mluvit a napodobovat různé zvuky.

Žako se dorůstá délky 30-35 cm a váží kolem 400-500 g. Jeho domovinou je Afrika, konkrétně jižní část Pobřeží slonoviny, Ghany, Toga, Beninu, Nigérie, Kamerunu a dále se vyskytuje v oblasti Rovníkové Guinei, Gabonu, Kongu, Demokratické republiky Kongo, Rwandě, Burundi, na severu Angoly, na jihu Ugandy, západu Keni a severu Tanzanie.

Pro potravu si obvykle šplhá až do korun stromů. V přírodě se živí různými druhy semen, ořechy, ovocem, bobulemi a někdy vypěstovanou kukuřicí. Konkrétně byl pozorován například při konzumaci plodů a semen fíků, rafií, na vlnovci pětimužném nebo slivoních. Žako je často spojován s palmou olejnou. Ptáci pro její dužinu létají velmi dlouhé vzdálenosti, neboť jde o jejich oblíbenou pochoutku.

Žakové byli mimo jiné pozorováni při konzumaci nezralých plodů (obsahují vysoké množství taninu) nebo plodů, které mají jedovatou slupku (jedovatá slupka funguje jako ochrana plodů před predátory). Proto tyto ptáky můžeme vidět také na zemi při konzumaci jílu. Jíl jim slouží jako zdroj minerálů, ale zároveň také tělo detoxikuje od škodlivých a jedovatých látek.

V zajetí se žakové krmí směsí pro střední papoušky s rozmanitými druhy semen v závislosti na tom, zda jde o mazlíčka nebo chovný pár. Ke krmení je vhodné přidávat různé druhy ovoce, zeleniny, bobulí, zeleného krmení a naklíčená semena. Přestože jsme schopni ptáky krmit velmi rozmanitě, nedokážeme jim bohužel plně nahradit přirozenou potravu, protože většina semen v krmných směsích ani většina různých druhů ovoce jim není přirozená a ve volné přírodě se s ní nesetkají. Důležitou roli hrají také jídelní návyky ptáků. Tyto faktory tvoří celkovou nutriční nerovnováhu. Přesto se můžeme snažit alespoň přiblížit k podobným nutričním hodnotám, které jim jsou přirozené. Z tohoto důvodu je vždy vhodné krmit alespoň část denní krmné dávky granulemi.

Denní krmná dávka na jednoho žaka tvoří zhruba 20-40 g suchého krmení (granule a směs zrní) v závislosti na velikosti papouška a kolem 50-60 g ovoce a zeleniny, případně jiného měkkého krmení. Směs zrní a granule lze různě kombinovat dle uvážení chovatele. Přesto ale doporučujeme krmit granulemi alespoň 50-70 % celkové hmotnosti suchého krmiva, protože granule jsou nutričně vyvážené a papoušek do sebe dostane vše potřebné.

UPOZORNĚNÍ: Uvedené váhy denní krmné dávky jsou pouze orientační. Přesná denní krmná dávka závisí také na tom, kolik podáváte směsi zrnin, naklíčeného krmení, zeleného, bobulí, květů a jiného krmení, jestli jsou papoušci v toku, ve voliérách, zda mají mláďata nebo zda jsou mazlíčci chovaní v bytě/domě, zda mají nějaký handicap apod. Váhové rozdíly žaků mohou být až 200 gramů, čemuž je nutno přizpůsobit i krmnou dávku pro daného jedince nebo pár. Proto jsou naše váhy jen orientační, aby se měl chovatel od čeho odrazit, ale každý si musí denní krmnou dávku sám dotvořit tak, aby vyhovovala konkrétnímu chovanému papouškovi. Neexistuje jediný správný doporučený návod, aby vyhovoval každému jedinci daného druhu.

V našem sortimentu najdete krmivo pro mláďata i pro dospělé ptáky. Všechna krmiva jsou vyvinuta dle stěrů z volat divokých ptáků a krmících rodičů sedících na mláďatech. Naše krmiva i doplňky jsou testovány v soukromých chovech, chovatelských centrech i zoologických zahradách.

PODROBNÝ POPIS PRODUKTŮ NALEZNETE PO JEJICH ROZKLIKNUTÍ

Granule – klidová fáze:

Při odstavu je vhodné učit mláďata na nejrůznější krmení, v této fázi energeticky bohaté a vhodné pro vývin ptáka. Tedy podáváme mu ovoce, zeleninu, naklíčená semena, suchou směs zrní a granule Omega, které jsou vhodné pro tuto část vývoje. Obsahují vyvážený poměr Omega 3 a Omega 6 mastných kyselin. Papoušky lákají svojí chutí, vůní, ale i atraktivním tvarem. Granule Omega můžeme podávat i dospělým ptákům v období přepeřování. Vzhledem k tomu, že jsou granule chutné a zdravé zároveň, lze je použít i jako pamlsek 😊 Obsahují 23,5 % proteinu a 15 % tuku. Prodává se v 800 g, 3 kg a 12 kg balení.

Ve věku cca 1 roku můžeme začít s krmením granulemi pro dospělé papoušky High Energy. V této fázi vývoje je vhodné kombinovat granule Omega a High Energy v poměru 50:50. V následujících měsících zcela přecházíme na granule High Energy, protože papoušek už nebude potřebovat tolik energie jako malé mládě ve vývoji, ale zároveň splňuje nutriční požadavky dospělých žaků. Tyto granule jsou vhodné pro dospělé žaky mimo chovnou sezónu a pro mazlíčky. Obsahují 17 % proteinu a 11 % tuku. Prodává se v 800 g, 3 kg a 12 kg balení.

Líheň:

Pro zdraví papouška a zdravé silné odchovy jsou podmínky chovu a krmení velmi důležité. Proto začněme od vajíčka. Pro chovatele, kteří líhnou své papoušky z nějakého důvodu v líhni, jsme vytvořili unikátní líheň, která vám usnadní úspěšné vylíhnutí mláďat. Je vyrobena z antistatického materiálu a nerezi, má naprogramovatelný otáčecí systém a jednou z jejích výhod je naprogramovatelný přirozený chladící systém.

Ruční dokrmovací směs:

Po úspěšném vylíhnutí mláděte je potřeba správně nastartovat trávící systém a celý organismus. Pro nejmenší zde máme voletí mléko (Psittacine Crop Milk), kterým se krmí mláďata žaků od vylíhnutí po prvních 7 dní života. První dny jsou rozhodující. Proto je voletí mléko „nadupané“ živinami, aby mělo mládě z čeho růst. Obsahuje 44 % proteinu a 40 % tuku. Prodává se v 500 g balení.

Pro další vývojovou fázi máme neonatální formuli (Neonatal Hand Feeding), kterou se krmí malí žakoušci od 7. dne po 28. den života. Obsahuje 24 % proteinu a 20 % tuku. Prodává se v 1 kg balení.

Nakonec krmíme třetí dokrmovací fází (High Energy Hand Feeding), kterou se krmí malý žako od 28. dne až po úplný odstav. Obsahuje 18 % proteinu a 20 % tuku. Prodává se v 1 kg nebo 5 kg balení.

Tato krmiva nabízíme také ve výhodném setu, který obsahuje balení 500 g voletího mléka, 1 kg neonatální formule a 5 kg třetí dokrmovací fáze.

Stimulace na odchovnou sezónu:

Pro podporu ptáků v toku a pro doplnění potřebných bílkovin v době odchovu lze přidat také vaječnou míchanici Eggfood. Mimo jiné je vyrobena z celého sušeného vejce. Vaječná míchanice se podává před snáškou a po vyklubání mláďat. Obsahuje 22 % proteinů a 15 % tuku. Prodává se v 1 a 5 kg balení.

Pro ptáky v chovné sezóně pak máme granule High Energy Breeding. Doporučujeme jimi krmit zhruba měsíc před očekávanou snáškou. Ptáci si doplní potřebné nutrienty před chovnou sezónou, zároveň je povzbudí k toku, a přitom granule splňují nutriční požadavky pro správný vývoj již vylíhlých mláďat. Obsahují 23,5 % proteinu a 15 % tuku. Prodávají se ve 12 kg balení.

Naše produkty ale dokrmovací směsí a granulemi nekončí! Nabízíme i sortiment s různými doplňky.

Pokud nakličujete svým žakům semena, je vhodné používat Psittacus Sprouting Helper, který usnadňuje proces klíčivosti, minimalizuje riziko růstu hub anebo bakterií. Prodává se v 250 ml balení.

Doplňky výživy:

Pokud vaše žaky krmíte pouze semeny, je vhodné jim doplnit krmnou dávku o různé vitamíny a minerály. K tomu je určen náš vitaminový doplněk stravy Psittacus Vitamin-mineral supplement. Prodává se ve 100 g a 700 g balení.

Bohužel někdy se stane, že je papoušek nemocný. Někteří ptáci přestanou kvůli nemoci přijímat potravu a hubnou, což může být velký problém s fatálními následky. Proto jsme vyvinuli formuli i pro tyto případy. Psittacus General Recovery je směs určená k dokrmování dospělých ptáků, kteří z různých důvodů nemohou sami přijímat potravu. Funguje jako podpůrná strava pro nemocné a zraněné ptáky v procesu regenerace či v kritické a letargické fázi. Lze ho použít jako komplexní krmivo. Prodává se ve 100 g nebo 1 kg balení.

Žakové jsou známí svým problémem udržet si stálou hladinu vápníku a trpí jeho nedostatkem, zvlášť pokud jsou krmeni pouze semeny. Nedostatek vápníku se může projevovat křečemi (záškuby), měkkou nebo nedostatečnou skořápkou při snášce atd. Proto je vhodné přidat žakům vápníkový doplněk. V naší nabídce máme rovnou několik možností, jak žakům v tomto ohledu přilepšit. První variantou je samotný vápníkový doplněk Wildiets Calcium Soluble. Ten se používá k rychlému a okamžitému doplnění vápníku v těle papouška. Je vhodné přidávat tento doplněk stravy především při akutních problémech a před snáškou. Prodává se ve 100 g a 700 g balení.

Grit:

K pravidelnému doplňování vápníku a jiných minerálů pak slouží grit Psittacus Calcium Grit Coarse. Grit také napomáhá mechanickému rozmělnění potravy v trávícím ústrojí především u papoušků živících se semeny, čímž usnadňuje trávení. Prodává se v 8 kg balení.

Naši partneři

🤝

Seznam našich partnerů najdete ZDE

Nově v prodeji
v kamenných prodejnách

Petcenter.cz

Seznam prodejen najdete ZDE