Velcí arové

Pod pojem „velcí arové“ jsme zařadili větší druhy arů, kteří mají podobné nároky na krmení. Ty jsme rozdělili na dvě skupiny. Do první skupiny můžeme zařadit následující druhy: ara ararauna, ara vojenský, ara arakanga, ara kaninda a ara červenouchý. Do druhé skupiny pak patří ara zelený, ara zelenokřídlý a ara hyacintový. První skupina arů se živí méně tučnou potravou a druhá skupina v dospělosti potřebuje tučnější krmivo.

Jejich domovina je pro každý z uvedených druhů různá od Mexika po severní a střední část Jižní Ameriky. Většina z nich žije v tropických lesích až a aru červenouchého, který oproti ostatním zmíněným druhům žije v relativně nehostinných podmínkách ve vyprahlé střední části Bolívie, kde porost tvoří především trnité křoviny a kaktusy. Arové se v přírodě krmí ořechy, ovocem, semeny, plody palem, někteří jako ara červenouchý se také živí plody kaktusů Cereus a někteří zase svůj jídelníček obohacují o nektar a květy. Naopak ara hyacintový se v přírodě krmí především různými ořechy, tedy tučnější potravou. Jídelníček jednotlivých druhů arů je opravdu velmi různorodý, čemuž bychom i my měli přizpůsobit krmení v zajetí. Arové v přírodě konzumují mimo jiné i plody, které nejsou zralé a mohou být toxické. Proto létají na jílové lizy, kde jíl konzumují a díky němu vyplavují toxické látky jako například taniny z těla ven. Jíl slouží také k doplnění chybějících minerálů.

V zajetí se arové krmí směsí pro větší papoušky s rozmanitými druhy semen v závislosti na tom, zda jde o mazlíčka nebo chovný pár. Krmivo by mělo obsahovat mimo jiné i tučnější semena jako je slunečnice, dýňové semínko, semenec, kardi a jiné. Ke krmení je vhodné přidávat především ořechy, různé druhy ovoce, zeleniny, bobulí, zeleného krmení a naklíčená semena. Naklíčenými semeny je vhodné krmit hlavně před obdobím hnízdění, abychom papoušky vybudili k toku. Přestože jsme schopni ptáky krmit velmi rozmanitě, nedokážeme jim bohužel plně nahradit přirozenou potravu, protože většina semen v krmných směsích ani většina různých druhů ovoce a zeleniny jim není přirozená a ve volné přírodě se s ní nesetkají. Důležitou roli hrají také chybné jídelní návyky ptáků. Tyto faktory tvoří celkovou nutriční nerovnováhu. Přesto se můžeme snažit alespoň přiblížit k podobným nutričním hodnotám, které jim jsou přirozené. Z tohoto důvodu je vždy vhodné krmit alespoň část denní krmné dávky granulemi.

Denní krmná dávka na jednoho aru může být rozdílná, protože i v rámci jednoho druhu se váha jednotlivců může lišit až o 600 gramů. Proto uvedeme přibližné hodnoty, které si pak každý musí sám individuálně ozkoušet a přizpůsobit papouškovi, kterého vlastní a přizpůsobit podmínkám chovu. Například pokud se chovatel snaží podpořit v toku, přidá k níže uvedené dávce například vaječnou míchanici, naklíčené krmivo, větší množství ořechů a podobně. Přestože v přírodě arové konzumují relativně hodně tučnou potravu, nesmíme zapomínat, že pro ni ale také uletí kilometry a spotřebují tak mnoho energie, kterou ani ve větší voliéře v zajetí nespotřebují. Volnoletci spotřebují sice daleko více energie než ptáci chovaní v klecích a voliérách, ale ani tak nemůžeme jejich spotřebu energie porovnávat se spotřebou energie ve volné přírodě.

UPOZORNĚNÍ: Následující denní krmné dávky jsou pouze orientační a pro klidové období papoušků. Přesná denní krmná dávka závisí také na tom, kolik podáváte směsi zrnin, naklíčeného krmení, zeleného, bobulí, květů a jiného krmení, jestli jsou papoušci v toku, ve voliérách, zda mají mláďata nebo zda jsou mazlíčci chovaní v bytě/domě, zda mají nějaký handicap apod. Váhové rozdíly v rámci jednoho druhu mohou být až 600 gramů, čemuž je nutno přizpůsobit i krmnou dávku pro daného jedince nebo pár. Proto jsou naše váhy jen orientační, aby se měl chovatel od čeho odrazit, ale každý si musí denní krmnou dávku sám dotvořit tak, aby vyhovovala konkrétnímu chovanému papouškovi. Neexistuje jediný správný doporučený návod, aby vyhovoval každému jedinci daného druhu.

Jak jsme již výše uvedli, různé druhy arů se mohou živit diametrálně rozdílnou potravou. Pokud tedy ara hyacintový v přírodě konzumuje vyšší procento ořechů, i v zajetí mu dáme vyšší podíl ořechů a tučnější granule (Omega) než například arovi červenouchému. Ten se neživí stejně tučnou potravou jako hyacint, a proto mu dáme méně ořechů a méně tučné granule High Energy. Obdobně postupujeme i u ostatních druhů.

Ara hyacintový vážící cca 1200-1400 g:

 • 60-80 g granulí Omega
 • 100 g ovoce a zeleniny
 • 70-80 g ořechů (včetně skořápky)

Ara zelený vážící cca 1300 g:

 • 60-70 g granulí Omega
 • 120 g ovoce a zeleniny
 • 70 g ořechů (včetně skořápky)

Ara zelenokřídlý vážící 1000-1300 g:

 • 50-60 g granulí Omega
 • 100 g ovoce a zeleniny
 • 60 g ořechů (včetně skořápky)

Ara ararauna a Ara arakanga vážící cca 800-1400 g:

 • 40-50 g granulí High Energy
 • 80 g ovoce a zeleniny
 • 40-60 g ořechů (včetně skořápky)

Ara vojenský vážící cca 600-800 g:

 • 40-45 g granulí High Energy
 • 60 g ovoce a zeleniny
 • 25-35 g ořechů (včetně skořápky)

Ara kaninda vážící 600-800 g:

 • 40 g granulí High Energy
 • 75 g ovoce a zeleniny
 • 20-35 g ořechů (včetně skořápky)

Ara červenouchý vážící cca 550 g:

 • 30 g granulí High Energy
 • 50 g ovoce a zeleniny
 • 20-25 g ořechů (včetně skořápky)

Směs zrní a granule lze různě kombinovat dle uvážení chovatele. Přesto ale doporučujeme krmit granulemi alespoň 50-70 % celkové hmotnosti suchého krmiva, protože granule jsou nutričně vyvážené a papoušek do sebe dostane vše potřebné.

V našem sortimentu najdete krmivo pro mláďata i pro dospělé ptáky. Všechna krmiva jsou vyvinuta dle stěrů z volat divokých ptáků a krmících rodičů sedících na mláďatech. Naše krmiva i doplňky jsou testovány v soukromých chovech, chovatelských centrech i zoologických zahradách.

PODROBNÝ POPIS PRODUKTŮ NALEZNETE PO JEJICH ROZKLIKNUTÍ

Granule – klidová fáze:

Při odstavu je vhodné učit mláďata na nejrůznější krmení, v této fázi energeticky bohaté a vhodné pro vývin mladého ary. Tedy podáváme mu ovoce, zeleninu, naklíčená semena, suchou směs zrní a granule Omega, které jsou vhodné pro tuto část vývoje. Ořechy ve skořápce podáváme až po odstavu, neboť mladý ara má v tomto věku zobák ještě měkký a skořápku ořechu nerozlouskne. Granule Omega obsahují vyvážený poměr Omega 3 a Omega 6 mastných kyselin. Papoušky lákají svojí chutí, vůní, ale i atraktivním tvarem. Granule Omega můžeme podávat i dospělým ptákům v období přepeřování. Vzhledem k tomu, že jsou granule chutné a zdravé zároveň, lze je použít i jako pamlsek 😊

Dospělý ara hyacintový, ara zelený a ara zelenokřídlý se i v přírodě živí tučnější potravou. Proto je vhodné i v dospělosti krmit tyto druhy granulemi Omega na rozdíl od ostatních druhů arů.

Obsahují 23,5 % proteinu a 15 % tuku. Prodává se v 800 g, 3 kg a 12 kg balení.

Ve věku cca 1 roku můžeme začít s krmením granulí pro dospělé papoušky High Energy. To se týká ary ararauny, ary arakangy, ary vojenského, ary kanindy a ary červenouchého. V této fázi vývoje je vhodné kombinovat granule Omega a High Energy a v následujících týdnech zcela přecházet na granule High Energy, protože papoušek už nebude potřebovat tolik energie jako malé mládě ve vývoji, ale zároveň splňuje nutriční požadavky dospělých arů uvedených druhů. Tyto granule jsou vhodné pro dospělé ary mimo chovnou sezónu a pro mazlíčky. Obsahují 17 % proteinu a 11 % tuku. Prodává se v 800 g, 3 kg a 12 kg balení.

Líheň:

Pro zdraví papouška a zdravé silné odchovy jsou podmínky chovu a krmení velmi důležité. Proto začněme od vajíčka. Pro chovatele, kteří líhnou své papoušky z nějakého důvodu v líhni, jsme vytvořili unikátní líheň, která vám usnadní úspěšné vylíhnutí mláďat. Je vyrobena z antistatického materiálu a nerezi, má naprogramovatelný otáčecí systém a jednou z jejích výhod je naprogramovatelný přirozený chladící systém.

Ruční dokrmovací směs:

Po úspěšném vylíhnutí mláděte je potřeba správně nastartovat trávící systém a celý organismus. Pro nejmenší zde máme voletí mléko (Psittacine Crop Milk), kterým se krmí mláďata arů od vylíhnutí po prvních 7 dní života. První dny jsou rozhodující. Výzkumy dokazují, že arové jsou od vlastních rodičů v přírodě krmeni potravou s vysokým podílem tuků a proteinů. Proto je voletí mléko „nadupané“ živinami, aby mělo mládě z čeho růst. Obsahuje 44 % proteinu a 40 % tuku. Prodává se v 500 g balení.

Pro další vývojovou fázi máme neonatální formuli (Neonatal Hand Feeding), kterou se krmí malí arové od 7. dne po 28. den života. Obsahuje 24 % proteinu a 20 % tuku. Prodává se v 1 kg balení.

Nakonec krmíme třetí dokrmovací fází (High Energy Plus Hand Feeding), kterou se krmí malý ara od 28. dne až po úplný odstav. Tato třetí fáze je také obohacena o vyšší procento tuků, jelikož mladí i dospělí větší arové konzumují potravu bohatou na tuky. Obsahuje 17 % proteinu a 25 % tuku. Prodává se v 5 kg balení.

Tato krmiva nabízíme také ve výhodném setu Energy Plus Hand set, který obsahuje balení 500 g voletího mléka, 1 kg neonatální formule a 5 kg třetí dokrmovací fáze.

Stimulace na odchovnou sezónu:

Pro podporu ptáků v toku a pro doplnění potřebných bílkovin v době odchovu lze přidat také vaječnou míchanici Eggfood. Mimo jiné je vyrobena z celého sušeného vejce. Vaječná míchanice se podává před snáškou a po vyklubání mláďat. Obsahuje 22 % proteinů a 15 % tuku. Prodává se v 1 a 5 kg balení.

Pro ptáky v chovné sezóně pak máme granule High Energy Breeding. Doporučujeme jimi krmit zhruba měsíc před očekávanou snáškou. Ptáci si doplní potřebné nutrienty před chovnou sezónou, zároveň je povzbudí k toku, a přitom granule splňují nutriční požadavky pro správný vývoj již vylíhlých mláďat. Obsahují 23,5 % proteinu a 15 % tuku. Prodávají se ve 12 kg balení.

Naše produkty ale dokrmovací směsí a granulemi nekončí! Nabízíme i sortiment s různými doplňky.

Pokud nakličujete svým arům semena, což je dobré především k nabuzení párů do toku, je vhodné používat Psittacus Sprouting Helper, který usnadňuje proces klíčivosti, minimalizuje riziko růstu hub anebo bakterií. Lze ho použít i na okyselení pitné vody, aby se potlačilo množení bakterií a redukoval povlak na misce. Prodává se v 250 ml balení.

Doplňky výživy:

Pokud vaše ary krmíte pouze semeny, je vhodné jim doplnit krmnou dávku o různé vitamíny a minerály. K tomu je určen náš vitaminový doplněk stravy Psittacus Vitamin-mineral supplement. Pokud jsou papoušci krmeni ze 70 % našimi granulemi, není potřeba tento doplněk používat, protože papoušci mají v potravě již vše potřebné. Prodává se ve 100 g a 700 g balení.

Bohužel někdy se stane, že je papoušek nemocný. Někteří ptáci přestanou kvůli nemoci přijímat potravu a hubnou, což může být velký problém s fatálními následky. Proto jsme vyvinuli formuli i pro tyto případy. Psittacus General Recovery je směs určená k dokrmování dospělých ptáků, kteří z různých důvodů nemohou sami přijímat potravu. Funguje jako podpůrná strava pro nemocné a zraněné ptáky v procesu regenerace či v kritické a letargické fázi. Lze ho použít jako komplexní krmivo. Prodává se ve 100 g nebo 1 kg balení.

Arové potřebují pro hladký průběh snášky dostatečné množství vápníku. V naší nabídce máme rovnou několik možností, jak arům v tomto ohledu přilepšit. První variantou je samotný vápníkový doplněk Wildiets Calcium Soluble, který je vhodný zejména pro ptáky, kteří jsou krmeni pouze směsí zrnin. Ten se používá k rychlému a okamžitému doplnění vápníku v těle papouška. Je vhodné přidávat tento doplněk stravy především při akutních problémech a před snáškou. Prodává se ve 100 g a 700 g balení.

Grit:

K pravidelnému doplňování vápníku a jiných minerálů pak slouží Psittacus Calcium Grit Coarse. Grit také napomáhá mechanickému rozmělnění potravy v trávícím ústrojí především u papoušků živících se semeny, čímž usnadňuje trávení. Prodává se v 8 kg balení.

Naši partneři

🤝

Seznam našich partnerů najdete ZDE

Nově v prodeji
v kamenných prodejnách

Petcenter.cz

Seznam prodejen najdete ZDE